کادوکده
معرفی مناسبت ها

 

مناسبت های تقویمی  

    

 

عید نوروز

یکم فروردین

نوروز اولین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با اول فروردین ماه ، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن ترین جشن  های به جا مانده از دوران ایران باستان است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز با تصویب قطعنامه ای (روز 21 مارس برابر با 1 فروردین) را در چارچوب ماده 49 و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رسانده و در تقویم خود جای داده است.

 

 


 

روز طبیعت

سیزدهم فرودین

سیزدهمین روز فروردین ماه در تقویم رسمی ایران, روز طبیعت نام گذاری شده که از مراسم سال نو و تعطیلات رسمی است. بعضی بر این باورند در این روز برای رفع نحسی یا به قولی به در کردن آن بهتر است به خارج از خانه و محیط باز طبیعت بروند.

 


  

روز مادر 

بیست و یکم اردیبهشت

 

 بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است.خاطراتی شیرین از مادران مهربان،فرزندان با محبت و همسران باوفا. این روز به یُمن زاد روز بانوی نمونه اسلام حضرت فاطمه زهرا (س)، روز مادر نام گرفته است. 

 


  

روز گرافیک

هفتم اردیبهشت

 

 27 آوریل برابر است با هفتم اردیبهشت ماه که برای اولین بار در سال 1995 توسط انجمن جهانی طراحان گرافیک (AGI) به عنوان روز جهانی گرافیک نامگذاری شد.

 


 

روز کار و کارگر

یازدهم اردیبهشت

 

 نخستین روز ماه می برابر با ۱۱ اردیبهشت, روز بین‌المللی کار نام دارد. در سال ۱۸۸۹ میلادی کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس، به پیشنهاد نماینده کارگران امریکا، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی کارگر برگزید که درپی آن در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران این روز را گرامی می‌دارند. 

 

 


 

روز معلم

دوازدهم اردیبهشت

 

 پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری(که یکی از معلمان نمونه و فرهیخته کشورمان بود) در روز 12 اردیبهشت 1358 به منظور گرامی داشت زحمات آن عالم گرانقدر, این رو به عنوان روز معلم برگزیده شد. 

   

 

 


 

روز پدر

دوازدهم اردیبهشت

 

 

در کشور ما روز پدر زادروز حضرت علی بن ابیطالب (ع) اولین امام شیعیان که مصادف است با ۱۳ رجب به عنوان روز پدر گرامی داشته می‌شود. 

در بسیاری کشورها جشن روز پدر در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن برگزار می شود

 

 

 


 

روز ماما

پانزدهم اردیبهشت

 


 پنجم ماه مي مصادف با 15 ارديبهشت، روز جهاني ماما نامگذاري شده است. براي اولين بار در سال 1980 اين روز به عنوان روز جهاني ماما پيشنهاد شده و از سال 1992 به صورت رسمي اعلام گردید. هدف از بزرگداشت روزجهاني ماما افزايش آگاهي و تبادل اطلاعات میان این گروه در راستاي سلامتي مادر و نوزاد است.

 


 


 

عید مبعث

بیست و ششم اردیبهشت 

 

 بر اساس باور شیعیان ، حضرت محمد(ص) در روز 27 رجب سال 40 عام الفیل ،(13 سال قبل از هجرت) به پیامبری مبعوث شد که شیعیان این روز را جشن می گیرند و معتقدند پیامبر در غار حراء توسط جبرئیل و از سوی الله به پیامبری نایل آمد تا خداپرستی را رواج داده و پیام وحی را به مردم برساند. 

 

 

 


 

بزرگداشت خیام

بیست و هشتم

اردیبهشت

 

حکیم عمر خیام که با لقب حجّةالحق نیز شناخته می شود؛ فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی‌سرای ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. گرچه درجه علمی آن شاعر گرانقدر فراتر از جایگاه ادبی اش می باشد, شهرت جهانی وی بیشتر به‌واسطهٔ نگارش رباعیات زیبایش است.

 

  


 

روز جوان

نهم خرداد

 

 روز نهم خردادماه مصادف با ولادت حضرت علی اکبر (ع) می باشد که یکی از الگوهای بارز  شجاعت و دلاوری بودند. از این رو جوانان ما می توانند با الگو برداری از رشادت های ایشان جامعه ای قدرتمند بسازند که نفوذ هر بیگانه ای به خاک کشور غیرممکن شود.

 

 

 


 

نیمه شعبان

سیزده خرداد

 

روز نیمه شعبان که مصادف با روز پانزدهم ماه شعبان در تقویم هجری قمری می باشد یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان شیعه محسوب می شود که هم زمان با روز تولد امام دوازدهم شیعیان ,امام زمان, است. مرسوم است در این شب خیابان ها را آذین بسته و شیرینی و شربت پخش می کنند. اهل سنت شب نیمه شعبان را "شب برات" نامیده و در آن به شب زنده داری و دعا می پردازند.

 

 


   

روز خبرنگار

هفدهم مرداد

 

 ۱۷ مرداد در تقویم ملی ایران بعنوان “روز خبرنگار” نامگذاری شده است. واژه “خبرنگار” یادآور زحمات خالصانه افرادی است که در راه اعتلای بشریت از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند و از هیچ خطری نمی هراسند. 

 

 

 


 

روز دختر

بیست و پنجم مرداد

 

 در سال ۱۳۸۵، به پیشنهاد فرهنگسرای دختران، «روز ملی دختران» که مصادف با میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه (ع) می باشد, به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. 

 

 

 


 

روز پزشک

یکم شهریور

 

 در کشورما، اول شهریور ماه، همزمان با زادروز بوعلی سینا که از اطباء حاذق ایرانی است, به پاس تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام گذاری شده‌است. در کشورهای دیگر، روزهای دیگری، باتوجه به رویدادهای محلی برای این مناسبت در نظرگرفته شده‌ است.

 

 

     


 

روز کارمند

چهارم شهریور

 

همه ساله در هفته دولت روز ٤ شهریور به عنوان روز کارمند محسوب می شود. در این روز کارمندان نمونه در اقصی نقاط کشور مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند.

 

 

    


 

روز داروسازی

پنجم شهریور

 

پنجم شهریورماه به مناسبت سالروز تولد محمد زکریای رازی فیلسوف و دانشمند بزرگ مسلمان و ایرانی، روز داروسازی  نام گذاری شده‌ است.

روز داروساز هم یاد‌آور عظمت علمی ایرانیان در تاریخ بشری است و هم نوید دهنده توسعه روز افزون تلاشهای تحقیقاتی داروسازان  کشور عزیزمان محسوب می شود.

 

 


 

روز شعر و ادب فارسی

بیست و هفتم شهریور

 

27 شهریورماه مصادف با وفات شاعر با احساس و شیرین سخن ایرانی، استاد سید محمد حسین شهریار می باشد، به نام روز شعر و ادب فارسی نامیده شده است. سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار ، شاعر شیرین سخن ایرانی اهل آذربایجان بود که به زبان های ترکی آذربایجانی و فارسی شعرهای بی همتا سروده است. 

 

   


 

روز ازدواج

بیست و هفتم شهریور

 

اول ذیحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج در کشورمان نامگذاری شده است.

ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) به فرمان خداوند، از امتیازاتی است که رسول اکرم(ص) بر آن مباهات می نمودند. جوانان عزیز ما می توانند با الگو برداری از این پیوند آسمانی , زندگی مشترکشان را به خوبی آغاز کنند. 

  


 

روز عید قربان

دوم مهر

 روز دهم ماه ذی الحجه، مصادف با عید قُربان (به عربی: عید الأضحی) از گرامیترین اعیاد مسلمانان است که حجاج در این روز به رسم بزرگداشت حضرت ابراهیم(ع) و فرزندش اسماعیل، گوسفندی قربانی می کنند. عید قربان که از جمله تعطیلات رسمی مسلمانان است، در کشورهای مختلف از یک تا چهار روز جشن گرفته می‌شود و در طی آن مردم با پوشیدن بهترین پوشاک خود، پس از انجام عبادت، به دید و بازدید و جشن و سرور می‌پردازند.

  روز بزرگداشت مولوی

هشتم مهر

8 مهرماه هرسال روز بزرگداشت جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولوی از مشهورترین شاعران فارسی‌زبان ایرانی‌تبار است. وی متولد ۶ ربیع‌الاول سال ۶۰۴ هجری قمری در شهر بلخ یا وخش است که در روز ۵ جمادی‌الثانی سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه چشم از جهان فروبست. نام کامل وی «محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القابی چون «جلال‌الدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده شده‌ است. در قرن‌های بعد القاب «مولوی»، «مولانا»، «مولوی رومی» و «ملای رومی» برای وی به کار رفته‌ و همان گونه که از برخی اشعارش  پیداست،تخلص او را «خاموش» و «خَموش» و «خامُش» دانسته‌اند.

 


 

روز دامپزشکی

چهاردهم مهر

چهاردهم مهر ماه در تقويم رسمي كشورمان، روز دامپزشكي نامگذاري گرديده و سبب اين نامگذاري هم پيشينه ايرانيان در توجه به حيوانات در اين روز بوده است. در كنار اين مناسبت ملي، جهانيان هم آخرين شنبه آوريل هر سال را بعنوان روز جهاني دامپزشكي گرامي مي‌دارند. 

 


 

روز کودک

هفدهم مهر

روز ۱۷ مهر برابر با ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام دارد. کشورهای جهان در تاریخ  های متفاوتی این روز را جشن می گیرند. بنیان گذار روزجهانی کودک خود بچه‌ها می باشند به این ترتیب که در سال ۱۹۸۶ در چنین روزی ۲ تن ازدانش‌آموزان ۹ ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ای از همه بچه‌های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.

 


 

روز بزرگداشت حافظ

بیستم مهر

بیستم مهرماه برابر با یازدهم اکتبر، روز بزرگداشت حافظ شیرازی(ملقب به لسان الغیب) می باشد. در این روز جشن ها و برنامه های ملی و بین‌المللی فرهنگی متنوعی در شیراز (زادگاه وی) و سایر نقاط جهان برگزار می شود که شامل شب شعر، گل افشانی آرامگاه، رونمایی دیوان اشعار و نورافشانی می باشد. این روز در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران با عنوان روز بزرگداشت حضرت حافظ ثبت شده است.  

  


 

روز دانش آموز

سیزدهم آبان

علت نام گذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش آموزان تهرانی می باشد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز 13 آبان 1357 در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. جهت گرامیداشت یاد و خاطره آنها، 13 آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش آموز نام گذاری شده است. 

   


 

روز دانشجو

شانزدهم آذر

روز شانزدهم ماه آذر در کشور ما به عنوان روز دانشجو محسوب می شود. این روز، به یاد شهادت سه تن از دانشجویان ایرانی هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲  در دانشگاه تهران، گرامی داشته می‌شود.

 


 

شب یلدا

سی ام آذر

آخرین شب پاییز را شب یلدا می گویند. 

واژه «یلدا» به معنای زایش، زادروز و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند که این رسم دیرینه با گذشت سالیان متمادی همچنان پابرجاست.

 شایان ذکر است که به این دلیل به دهمین ماه سال  دی (به معنی دادار و آفریننده) می گویند که ماه تولد خورشید است.  

 


 

کریسمس

چهارم دی 

کریسمَس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آنرا در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند.  ایام دوازده روزه کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز گشته و تا جشن خاج‌شویان در روز ۶ ژانویه ادامه می‌یابد.


 

میلاد رسول اکرم (ص)

 هشتم دی

17 ربیع الاول سالروز ولادت پیامبر اسلام، محمدبن عبدالله و یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است. گرچه تاریخ دقیق ولادت ایشان قطعی نیست و به روایتی شاید 12 ربیع الاول باشد، شیعیان  ۱۷ ربیع‌الاول را قطعی تر می دانند و این روز را گرامی می دارند.   


 

روز عشق

بیست و پنجم بهمن 

 

در صده سوم میلادی در شهر روم، فرمانروایی بنام کلودیوس  حکمرانی می کرد که عقیده داشت سربازان مجرد از متاهلین جنگجوتر هستند. از این رو ازدواج سربازان مجرد را قدغن کرد. در آن زمان کشیشی به نام والنتیوس زندگی می کرد که مخفیانه و به دور از چشم فرمانروا عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. کلودیوس پس از آگاهی از این امر آن کشیش را در روز 14 فوریه اعدام کرد و از آن پس این روز به احترام والنتیوس و گرامیداشت عشق ، در اکثر کشورهای دنیا جشن گرفته می شود.


 

سپندارمذگان

پنجم اسفند

یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز ۵ اسفند برگزار می‌شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند.

 


 

روز مهندس

پنجم اسفند 

در ایران روز پنجم اسفندماه سالروز تولد خواجه نصیر الدین طوسی، به پاس گرامی داشت زحمات وی و بزرگداشت مهندسین ، روز مهندس نام گذاری شده است.  


  

  

مناسبت های ویژه

 

 

  

سالگرد ازدواج

برای گرامی داشت عشق ،  وفاداری و پیمان زناشوئی ، زوجین هرساله روز ازدواج خود را جشن می گیرند تا یادآور خاطرات شیرین روزهای نخست زندگی مشترک باشد.

  


سالگرد تولد

 

در گذشته مردم بر این باور بودند که با تولد هر کودک روح های پاک و پلید او را احاطه خواهند کرد که می تواند مسیر زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهند از این رو در سالروز تولد افراد تنهایشان نمی گذاشتند و با دور هم جمع شدن و برگزاری جشن و دادن هدیه، او را در برابر ارواح شیطانی محافظت می کردند.

اکنون پس از گذشت سالها و به فراموشی سپردن عقاید خرافی قدیم، مردم همچنان سالروز تولد افراد را  برای سپری کردن لحظاتی خوش در کنار هم جشن می گیرند. 

 


 تولد نوزاد

با تولد هر نوزاد صفحه دیگری از زندگی و شکفتن  آغاز می گردد. 

 مرسوم است که با تولد نوزاد هدیه ای برای گرامی داشت آغاز حیات او تهیه می کنند.

 


 

 فارغ التحصیلی

پس از اتمام دوره های مختلف درسی مانند دبستان،دبیرستان ، دانشگاه و ... به پاس گرامی داشت تلاش های دانش آموز/ دانشجو و پیشرفت او به سطوح علمی بالاتر، جشن فارغ التحصیلی برگزار می شود و هدیه ای به پاس زحماتش به وی اهداء می گردد.

 

 


 

 

پاگشا‌

 

پاگشا مراسمی است که اقوام عروس و داماد در ایران در منزل خودشان برگزار می‌کنند تا رفت و آمد زوج جدید به منزل آنها آغاز شود. در گذشته عروس برای قطع علاقه از خانه پدری، تا چهل روز نباید به خانه پدر بازمی‌گشت. در روز چهلم یا پس از آن، مادر عروس ابتدا وی را پاگشا می‌کرد و سپس سایر اقوام آنها را دعوت نموده و پاگشا می کردند.

 

 

 


قبولی در دانشگاه

 یکی از مهمترین رویدادهائی که در زندگی افراد می تواند اتفاق بیفتد، گذراندن آزمون کنکور و قبولی در دانشگاه است. پس از چندین سال تلاش در مدرسه و بعد از گذراندن یکسال پر التهاب برای کنکور، قبول شدن در دانشگاه و رشته مورد نظر شیرینی بسیار زیادی دارد. دوستان و آشنایان پس از قبولی فرد در دانشگاه در این شادی سهیم شده و برای او کادویی تهیه می کنند.

 

 

 

آشنائی و ابراز عشق

 گاه  لحظه ای  تکرار نشدنی در زندگی حسی متفاوت  را  به  شما  هدیه می دهد و شخصی قلب شما را تسخیر می کند و این حس زیبا شما را وادار می کند تا خواه با یک شاخه گل سرخ و خواه با یک هدیه ارزشمند ، حس ناب عشق را به معشوقتان ابراز کنید.

 

 

  


چشم روشنی

 

در کشور ما رسم است که در مناسبتهای خاص مانند زمانی که فردی منزل تازه ای خریده و برای اولین بار به  منزل او می رویم یا هنگامی که به یک عروس و داماد ازدواجشان را تبریک می گوئیم، به عنوان چشم روشنی هدیه ای داده می شود.

 

 


 

بازنشستگی

 یک فرد بعد از چندین سال کار طاقت فرسا بازنشست می شود تا جای خود را به نیروی کار جوان و پر انرژی بدهد و خود از این پس به استراحت و انجام کارهای دلخواه بپردازد.  شروع چنین دورانی را دوستان و آشنایان و همکاران به وی تبریک می گویند و با اهداء هدایائی از زحمات او قدردانی می کنند.

 

 

 

 

 


 

 

آغاز همکاری

هنگامی که دو شریک تجاری با یکدیگر پیمان همکاری می بندند، مرسوم است که با دادن هدایائی به یکدیگر آغاز این همکاری را جشن می گیرند. 

 

 

 

 


 

مناسبات تجاری

 در مناسبات کاری و تجاری مختلف مانند پیشرفت و توسعه کار، افزایش تولید ، افزایش فروش معمولاً هدایائی به افراد ذینغع تعلق می گیرد. 

 

 

 

 

 


 

 

  

برای اطلاع از آخرین اخبار و فروش های ویژه ایمیل خود را وارد کرده و در خبرنامه عضو شوید